Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.

S.A.de. Exupéry

Antoine de Saint Exupery - Malý princ

31. prosince 2014 v 13:45 |  Vše do školy
Ke státní maturitě je potřeba přečíst plno knížek, ale přiznejte se, kdo z vás opravdu přečte všech 20 knih. Dáte mi za pravdu, že zjednodušit si zápisky z knih je velmi dobrý spořič času :-) Já jsem kdysi také vložila spíše čas k hledání informací na internetu a od svých známých než abych četla. Odmaturovala jsem z povinné četby v pohodě, tak se o pár knih podělím :-) Popřípadě pro mladší generaci mohu navodit budoucí čtenáře k daným knížkám, protože některé stojí za to si je přečíst!


Antoine de Saint Exupery - Malý princMalý princ

Meziválečná litera
Forma: Próza
Druh: Lyricko - epická
Žánr: pohádka
vznik: 1943
- filozofická pohádka

Co chtěl autor říci:
Díky postavě vyjádřil nespokojenost vůči dospělým. Lidem záleží na jiných věcech (peníze, bohatství) než na přátelství. Sám knihu ilistroval.
Jak se mi to četlo:
Citáty (Co je důležité, je očím neviditelné. "Svět slz je tak záhadný.")
Metafory (stará opuštěná skořápka)
Přirovnání (pyšný jako pýchavka)
Zvukomalba - šelest
Epiteton - chvějící se Slunce
Hyperbola - nekonečná poušť
Personifikace (hvězdy se smějí)
Symboly (liška - chytrá, růže - krásná, pyšná)
Vnitřní monology (když Princ mluví o své květině)
přímá i nepřímá řeč, spisovný jazyk, pohádkové vyprávění, Ich - forma, zdrobněliny, krátké věty
ilustrace, vyjádřeny myšlenky - lepší vžití do postav a děje. Plno myšlenek a rozvah.

Postavy:
Vypravěč: sám Exupery, letec či pilot, chce chránit prince. Logické úvahy a myšlenky
Malý princ: malý, zvědavý křehký, hodný, upřímný chlapec, který hledá někoho normálního.
Liška: princ si ji oblíbil
Pijan, Domýšlivec, Král, Lampář, Zeměpisec
Květina, Byznysmen

Děj: přibližně19st.

Už od mlada se autor začal zajímat letadly ale i ilustracemi. Začátek příběhu se odehrává na poušti v Sahaře, kde jeden mladý pilot (Exupery)letadla havaruje. Byl opuštěný a unaven. Jednoho dne, kdy se pokouší své letadlo opravit, potká Malého prince. Diví se co tam dělá, ale přesto si povídají. Malý princ chce od něj nakreslit beránka, i když ho neuměl, pokusil se ho nakreslit.(nakonec nakreslil truhličku, ve které ,, jakože,, je). Zjistil, že pochází z jiné malinkaté planety B 612, kde se narodil. Postupně se dozvídá jeho tajemství, když mu malý princ vypráví o jeho dobrodružstvích při cestování jiných planet. Viděl západ Slunce 43x + Jednou na své planetce mezi kořínky baobabu (plevel, se kterým hodně bojuje) našel růži. Mluvil o své květině, kterou měl rád, ale byla namyšlená a pyšná. Když odjížděl z malinké planety, rozloučil se s ní a ona s ním s tím, že lituje, jak se chovala. Dále vyprávěl o planetách, které navštívil.
Popisuje, koho potkal - kritizuje dospělost a zvláštní chování dospělých. Na jedné z nich najdeme krále, jenž nemá komu vládnout, tak vládne všemu. A stále nařizoval. Když se Malý princ rozhodne odejít, jmenuje ho král svým vyslancem. Na další cestě se setkává s Domýšlivcem, který žije sám. Je pyšný a chce být obdivován - nudný. Krátká návštěva u Pijana, který pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije. Pak potkal Byznysmena, který je zaneprázdněný počítáním hvězd, o kterých si myslí, že jsou jeho. Stále opakuje, že je vážný člověk. Na páté planetě potká Lampáře, který každou minutu zhasíná a rozsvěcí svoji lampu, protože jeho planetka se otáčí tak rychle, že hned je den a hned zase noc. Sice si neodpočine, ale musí plnit příkazy. Šestá planeta byla větší. Tam potkal Zeměpisce, který tráví svůj čas tvorbou map. Ale o planetě toho příliš neví, není to badatel. Pošle Malého prince na sedmou planetu - Zemi a bojí se o svou květinu (že zvadne).
Na Zemi se Malý princ setkává s hadem, zahradou plnou růží (zjistí, že jeho růže není jediná ve vesmíru ale obyčejná další růže). Dá se do řeči s liškou, která mu vysvětluje, co je láska. Autor zde lásku přirovnává k ochočení. Nakonec si ji ochočil a pochopil, že jeho růže je výjimečná než ty ostatní, protože on se oni pečlivě staral. Dále potkal výhybkáře nebo obchodníka.
Pilotovi dochází pomalu voda a začali hledat studnu. Nakonec ji našli a druhý den se Malý princ nechal uštknout hadem a vrátil se na svou planetku.
Malý princ se už nikdy nevrátil, ale pilot (autor) stále věří, že se jednou vrátí. Jako věří, že se lidé budou aspoň někdy chovat jako děti - budou uznávat úplně jiné hodnoty než jsou bohatství a úspěch.

Do meziválečné LV patří autoři:
Romain Rolland - Petr a Lucie

Anatole France - Ostrov tučňáků (alegorický román)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama