Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.

S.A.de. Exupéry

Lipnicovité- úvod

28. dubna 2007 v 16:02 | Skypi |  Vše do školy

Lipnicovité(Poaceae), je čeleď rostlin zastarale označovaných jako trávy. Latinský výraz Graminaese ovšem slále používá v USA. Morfologicky i biologicky vyhraněná čeleď s více než 400 rody a téměř s 10 000 druhy, jsou to jednoleté až vytrvalé byliny.

Trávy jsou rozšířeny po celém světě a mají pro člověka rozhodující význam jako základ pěstování obilnin a pícnin. S výjimkou bambusu jde o byliny s válcovitými stonky, které jsou článkované, v koléncích dělené příčnými přepážkami, duté (výjimky: cukrová třtina, kukuřice); listy objímají stéblo a jsou dlouhé a úzké, většinou jsou střídavé se souběžnou žilnatinou a bývají rozlišeny v čepel a pochvu. Nevýrazné květy jsou uspořádány v klasech, latách nebo lichoklasech (stažených latách), mají tři tyčinky, jeden pestík se dvěma pérovitými bliznami a zevně jsou kryty pluškou, pluchou a zevními (tj. spodními) suchomázdřitými plevami.

Po opylení větrem stěna jediného semeníku (osemení) srůstá s oplodím a vytváří plod trav, obilku (caryopsis). Z jedné obilky může vyrůst odnožováním několik stébel. Většina druhů obilnin byla vypěstována z planých trav jihozápadní Asie. Oproti rozpadavému vřetenu klasů planých druhů zůstává u kulturních obilnin klas v celku a obilky se uvolňují z plev, pluch a plušek až mlácením. Domácí plané a kulturní trávy jsou mj. bojínek luční, ječmen, jílek vytrvalý, medyněk, metlice, oves, ovsík, poháňka, psárka, pýr, srha říznačka, sveřep, tomka, třeslice.

Soubor:Poa trivialis bloeiwijze.jpg

Popis stanoviště

Roste na vlhčích stanovištích jako jsou louky, pastviny, paseky, okraje lesů nebo travnaté svahy. Většinou roste na chudých půdách, které jsou kyselé až neutrální, s vyšším obsahem dusíku. Upřednostňuje půdy se surovým humusem.

medyněk vlnatýmedyněk vlnatýmedyněk vlnatýmedyněk vlnatýmedyněk vlnatýmedyněk vlnatýŽito setéOves nahý
 


Komentáře

1 hjtzj hjtzj | E-mail | 30. května 2009 v 8:32 | Reagovat

ttttttttzztgfhghjjkhkkikzjutertzrzer

2 Skipy Skipy | 1. června 2009 v 15:02 | Reagovat

cotoje? =P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama